Tematy poradnika:
1. Wstawiliśmy okna, |
2. Zaparowanie okien ( wkładów okiennych, między szybami), |
3. Zaparowanie okien (na szybie, od podwórka), |
4. Zaparowanie okien (na szybie od mieszkania), |
5. Woda na ramie okiennej, |
6. Gdy pęknie nam szyba, |
7. Rysy na ramach okiennych – okna białe, |
8. Rysy na ramach okiennych – okna kolorowe, |
9. Mieliśmy włamanie, |
10. Alarm – urządzenia antywłamaniowe – b.skuteczne, |
11. Pleśń i grzyb na ścianie wkoło okna, |
12. Problemy w usuwaniu folii ochronnej z ram okiennych, |
13. Siatki insektowe, |
14. Zakładamy parapety wewnętrzne, |
15. Zakładamy parapety zewnętrzne, |
16. Szyby ornamentowe, |
17. Szprosy okienne, |
18. Zablokowane okno (nie można otworzyć , szpara na górnym zawiasie) |
19. Klamka się kręci wkoło własnej osi, |
20. Klamka z kluczykiem , lub z blokadą, |
21. Czy okna PCV można po latach samodzielnie pomalować? |
22. Pielęgnacja okien drewnianych, |
23. Ciepła szyba – wkłady trzyszybowe, |
24. Co zrobić byśmy nigdy nie mieli problemów z oknami, |
25. Nawiewniki okienne – po co i dlaczego ??? |
26. UWAGA ZAGROżENIE !!! – UWAGA CZAD !!!!!!!!!! |
27. Chcesz mieć cicho na poddaszu – OKNA WYCISZAJĄCE DESZCZ, |
28. Bezpieczeństwo naszego mieszkania – WIDEO WIZJER DDV 5500, |
29. Ciepły parapet – montaż parapetów, |
30. Głośny parapet – gdy pada deszcz – wygłuszenie. |
1. Wstawiliśmy okna
– musimy wiedzieć i pamiętać, że stolarka okienna winna być konserwowana dwa razy do roku, na WIELKANOC (przed latem) i na BOżE NARODZENIE (przed zimą).
Służy do tego zestaw do konserwacji okien, składa się on z:
- płyn do uszczelek
- silikonowy smar do zawiasów
- płyn do usuwania plam z PCV.
Przy pięciu oknach starczy nam go na trzy lata. Pamiętaj, że uszczelka to najsłabszy element w twoim oknie, musi więc być konserwowana , jak to zaniedbasz to za kilka lat czekają cię koszty wymiany uszczelki.
TO WSZYSTKO KUPISZ w „BARTKU”. 503-050-888
2. Zaparowanie okien ( wkładów okiennych wewnątrz , między szybami )
– Gdy w pewnym momencie zauważymy że mamy zaparowane wkłady okienne od środka , oznacza to , że nasz wkład okienny się rozszczelnił, zasysając wilgotne powietrze.
Gdy już nas to spotkało nie mamy wyjścia, musimy wymienić wkład okienny.
Pamiętajmy, że okna mają swoją gwarancję , która obejmuje całe okno łącznie z szybą . Jeśli trafiłeś na okres gwarancyjny masz szczęście , producent wymieni ci go na nowy bez twoich kosztów.
Jeśli trafiłeś na okres pogwarancyjny, nie masz szczęścia , musisz za wymianę wkładu zapłacić.
TO WSZYSTKO MOżESZ ZAMóWIĆ u „BARTKA” 503-050-888
3. Zaparowanie szyb od strony zewnętrznej (mówiąc krótko od podwórka) – SZKŁO ANTYKONDENSACYJNE.
Przy dużej wilgotności powietrza para wodna skrapla się na szybach zewnętrznych , gdy temperatura szyb jest niższa od temperatury otoczenia. Krótko mówiąc gdy ciepłe , wilgotne powietrze ma kontakt z chłodniejszą szybą , na jej powierzchni pojawia się zaparowanie szyby. Zjawisko to nazywamy właśnie kondensacją. Mamy z nim do czynienia głównie nad ranem, zwłaszcza w miejscach o wyższej wilgotności powietrza tam gdzie drzewa i krzewy rosną w bliskim otoczeniu z naszym domem.
Krótko mówiąc, wchodzimy z ulicy do pomieszczenia w okularach i co się dzieje? Zachodzą one natychmiast parą , to jest właśnie kondensacja.
Jak więc producenci szyb zespolonych próbują poradzić sobie z tym problemem?
Szkło antykondensacyjne zaprojektowano tak, aby opóźnić lub, w wielu przypadkach, całkowicie wyeliminować wystąpienie zjawiska kondensacji na szybach.
Naniesiona na szkło twarda pirolityczna powłoka antykondensacyjna odbija uciekające ciepło z powrotem do pomieszczenia, podnosząc temperaturę zewnętrznej tafli szkła. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zjawiska zewnętrznej kondensacji.
Czy występowanie kondensacji na zewnątrz jest wadą okna bądź szyby?
Nie, wręcz przeciwnie! W przeszłości, kiedy stosowano szyby zespolone o niższych właściwościach termoizolacyjnych, temperatura powierzchni szyby zewnętrznej była wyższa, gdyż ciepło z wnętrza domu „uciekało” przez okno. Zapobiegało to skraplaniu się pary wodnej na powierzchni szyby zewnętrznej, jednocześnie zwiększając koszty ogrzewania i chłodzenia. Nowoczesne okno zapewnia dobrą izolację pomiędzy szybą wewnętrzną a zewnętrzną, w rezultacie zatrzymując ciepło we wnętrzu, co sprawia, że szyba zewnętrzna pozostaje chłodna, czyli podatna na zaparowanie.
Tak więc stosując szkło antykondensacyjne w dużym stopniu zapobiegniemy zaparowaniu szyb od strony zewnętrznej lub eliminujemy je całkowicie.
MOŻESZ TĄ USŁUGĘ ZAMÓWIĆ U BARTKA – 503-050-888
4. Zaparowanie okien (na zewnętrznej płaszczyźnie szyby od mieszkania).
Musimy wiedzieć , że para wodna zawsze się skropli na chłodnym miejscu , a w naszym mieszkaniu jest to właśnie szyba , to najcieńszy element w naszym domu i jednocześnie najchłodniejszy.
Przyczyn może być wiele, np. WENTYLACJA – pamiętajmy , aby nasza wentylacja działała prawidłowo musi być zapewniony dopływ powietrza.
Wymieniliśmy okna , wymieniliśmy drzwi wejściowe i właśnie w tym momencie stworzyliśmy — efekt puszki — zamknęliśmy się szczelnie nie wpuszczając powietrza do mieszkania.
Zalecenia to — montaż nawiewek w naszych oknach — można wyciąć dolną uszczelkę w drzwiach — częste ustawianie naszych skrzydeł okiennych w pozycji MIKROWENTYLACJA — udrożnienie kratek wentylacyjnych.
Działamy w myśl zasady -ile powietrza wejdzie do naszego mieszkania , tyle wyjdzie kratką wentylacyjną zabierając ze sobą wilgoć.
Następne przyczyny to : zakręcanie grzejników CO ( brak cyrkulacji powietrza ), duża ilość kwiatów (podlewanie , a w efekcie duże odparowanie) gotowanie w kuchni (największe odparowanie) , suszenie bielizny , akwarium , mycie podłóg itp.
Możemy w poważnym stopniu ograniczyć parowanie stosując tzw. ciepłą ramkę , lub np. potrójną szybę.
MONTAŻ NAWIEWEK MOżESZ ZAMóWIĆ u „BARTKA” 503-050-888
5. Woda na ramie okiennej ( po otwarciu okna )
Na ramie okiennej mają prawo znajdować się krople wody , bo skrzydło z uszczelką to nie zamknięcie hermetyczne. Aby woda , która dostanie się na ramę okienną samoczynnie wypłynęła na zewnątrz , producent okien zastosował otwory udrażniające przez które to nadmiar wody wypłynie na parapet zewnętrzny.
Jak nam leci woda do wewnątrz między ramą a skrzydłem , musimy udrożnić ( przetkać ) te otwory cienkim śrubokrętem.
Następnie sprawdzamy udrożnienie wylewając szklankę wody na ramę i obserwujemy czy woda wypływa przez otwory odwadniające na zewnątrz.
MOżESZ TO ZLECIĆ FIRMIE „BARTEK” – 503-050-888
6. Gdy pęknie nam szyba
Pęknięcie i wybicie szyby nie podlega gwarancji , więc gdy to już nas dotknie , pamiętajmy , że wymiana potrwa kilka dni. Powinniśmy się zgłosić z tym problemem do firmy która nam okna zakładała , lub poprostu do firmy z oknami. Nie załatwiajmy tego problemu u szklarza ponieważ nasz wkład okienny powinien być wykonany przez firmę specjalistyczną i spełniać wymogi przenikalności cieplnej tak jak pozostałe szyby w naszym mieszkaniu. W przeciwnym wypadku będziemy mieli różne odcienie szkła w naszych oknach.
Przy pęknięciu pojawia się mała rysa , ale już po kilku dniach znacznie się powiększy. Przy wybiciu natomiast , zanim dojdzie do wymiany , powinniśmy dokładnie ją pokleić taśmą klejącą , zabezpieczyć folią , pamiętając by nie odpadały odłamki szkła na przypadkowych ludzi lub domowników.
Natychmiast informujemy firmę z oknami , która powinna nasz wkład pomierzyć i w trybie awaryjnym go wymienić.
TO WSZYSTKO ZAMÓWISZ w „BARTKU”. 503-050-888
7. Rysy na ramach okiennych. ( okna BIAŁE )
W sytuacji gdy zauważymy porysowane nasze okna (ramy z PCV ) mamy tylko jedno wyjście , dzwonimy do takiej firmy jak „Bartek” i zamawiamy usługę renowacji (polerowania) ram okiennych. Klient sobie sam nie poradzi , ponieważ nie posiada specjalistycznych środków do usuwania rys z PCV , a w handlu tych produktów się nie sprzedaje.
8. Rysy na ramach okiennych. ( okna w KOLORZE )
Mamy okna z jednostronnym kolorem i tzw. obustronny kolor. Okna z kolorem jednostronnym są np. okleinowane a sam plastik jest koloru białego , w tym wypadku każda rysa jest bardzo widoczna.
W oknach z obustronnym kolorem , plastik jest barwiony w masie , rysy są mniej widoczne. Korekta (likwidacja) rys polega na zamalowaniu ich specjalnym mazakiem w kolorze okna.
TĄ USŁUGĘ MOŻESZ ZAMÓWIĆ u „BARTKA” 503-050-888
9. mieliśmy włamanie. (ta rada dotyczy również osób , które mieszkają na parterze).
Pamiętajmy , że złodziej który włamuje się do naszego mieszkania przez nasze okna , to osoba znająca doskonale budowę i rozmieszczenie okuć okiennych w naszej stolarce. Wie dokładnie gdzie i w którym miejscu przyłożyć breszkę by wyłamać każdy zaczep w naszym okuciu. Wielokrotnie okazuje się , że okno po włamaniu podlega wymianie , a w najlepszym wypadku zmianę okuć na nowe.
JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ ????
1. ——- okucia antywyważeniowe ( bardzo pomocne ).
To bardzo duże utrudnienie dla włamywacza i dużo większy hałas podczas włamywania się. Stolarka ulega poważnym uszkodzeniom które
skutkują koniecznością wymiany uszkodzonej stolarki.
2. ——- rolety zewnętrzne ( chyba najbardziej skuteczne ).
Przy zakupie rolet zewnętrznych pamiętajmy o konieczności założenia automatycznych blokad w naszych roletach. Jest to bardzo poważne utrudnienie dla złodzieja. Bardzo duży hałas przy forsowaniu tej przeszkody. Dużą zaletą jest wygłuszenie, intymność i mniejsza utrata ciepła zimą.
3. ——- szyby (wkłady bezpieczne lub antywłamaniowe).
W mieszkaniach zastosowanie tej przeszkody dla złodzieja to małe utrudnienie. Złodziej się włamuje forsując plastik , a nie wybija szyby
zwracając na siebie uwagę.
4. ——- pomoc sąsiedzka ( bardzo skuteczna ).
Prośmy sąsiada , by w trakcie naszej nieobecności , w odstępach kilku
godzin zapalił światło w mieszkaniu. Dla złodzieja to sygnał , że jest ktoś w domu. Przy roletach zewnętrznych spuszczamy je np. do połowy, a za godzinę lub dwie zasuwamy je całkowicie. Zasłony lub rolety okienne , też należy zmieniać ich pozycję.
5. ——- Brzęczki alarmowe ( bardzo skuteczne ).
Bardzo tanie , do kupienia w handlu. Montujemy je na ramie lub murze. Zaczynają hałasować po otwarciu okna. Zaleta to złodziej ucieka w
popłochu , wada to to , że zdążył nam zniszczyć okno.
6. ——- Nasz kochany piesek ( karmiony przez sąsiada ).
Podczas włamania – LARMA ILE WLEZIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TEJ USŁUGI u „BARTKA” NIE ZAMóWISZ.
10. ALARM – profesjonalne urządzenie antywłamaniowe – bardzo skuteczne.
Zalecamy przede wszystkim osobom mieszkającym na parterze w budownictwie wielorodzinnym, jak i właścicielom domków jednorodzinnych.
Nawet szczątkowa wiedza na ten bardzo szeroki temat będzie pomocna przy podejmowaniu decyzji o zabezpieczeniu naszego majątku.
Koszty choć bardzo orientacyjne to kwota pomiędzy 1.500 a 4.000 zł. wszystko w zależności od ilości czujników i sposobu przekazu do właściciela mieszkania o włamaniu. Najpopularniejszym sposobem powiadomienia to sygnał telefoniczny (telefon dzwoni do skutku , aż odbierze go właściciel). Inteligentny dom , to system alarmowy o którym pewnie marzy niejeden właściciel prywatnej posesji. System w którym są zintegrowane instalacje i urządzenia elektryczne : klimatyzacja , oświetlenie , urządzenia audio wideo , zraszanie ogrodu , opuszczanie i podnoszenie rolet , otwieranie drzwi garażowych , domowy system alarmowy itd. , itd.
Ale niestety , taki luksus kosztuje ok. 50 000 i więcej.
W TYM WYPADKU FIRMA „BARTEK” POMOżE CI W WYSZUKANIU WYKONAWCY Z ODPOWIEDNIMI REFERENCJAMI. 503-050-888
11. Pleśń i grzyb (na ścianie wkoło okna).
Ten problem dotyka coraz większą ilość klientów. Powody to –
– brak właściwej wentylacji – pamiętajmy , że w naszych pokojach zazwyczaj nie ma kratek wentylacyjnych więc aby powietrze zostało wymienione musimy częściej stosować mikrowentylację. Najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie nawiewek okiennych , dzięki którym jest ciągła wymiana powietrza.
– chłodne pomieszczenie ( zimny pokój ) – najczęstszym powodem jest zakręcanie grzejników , nie ma cyrkulacji powietrza. Pamiętajmy , że ciepło powoduje i wymusza ruch powietrza w naszym pomieszczeniu.
– wilgoć – w przypadku pleśni lub grzyba każde ograniczenie wilgoci jest bardzo ważne.
– mostek termiczny – ( lub inaczej mostek cieplny ) to następna przyczyna powstawania pleśni. Miejsce łączenia okna z murem to jedno z cieńszych i chłodniejszych miejsc w naszym domu na których skrapla się para wodna. Jedynym sposobem likwidacji mostków jest docieplenie tych miejsc
np. styropianem. Pamiętajmy , że docieplenie powinniśmy zakładać od strony ataku zimna , czyli od zewnątrz. W przypadku braku możliwości docieplenia z zewnątrz , docieplamy od strony mieszkania.
Czytaj – Nawiewniki okienne – po co i dlaczego ??
12. Problemy z usuwaniem folii ochronnej z ram okiennych.
Folia zabezpieczająca ramy okienne powinna być usunięta najpóźniej
do 30 dni po montażu okien. Bardzo negatywny wpływ na folię ma słońce i temperatura powyżej 20 stopni , połączy się ona tak mocno i trwale , że usunięcie jej jest prawie niemożliwe bez uszkodzenia PCV. Nie ma w tej chwili praktycznie żadnych środków do łatwego usunięcia jej z ram okiennych. Jak już to nas spotkało to tylko mrówczą cierpliwością usuwamy kawałeczek po kawałeczku zrywając ją z ram.
Nie próbujmy żadnych środków chemicznych , bo tylko pogorszymy nasz problem.
To poważne zaniedbanie producentów , w dobie komputerów i nowoczesnych technologii , czas by zastąpić tę folię materiałem na który nie ma wpływu temperatura zewnętrzna.
Po dokładnym śledzeniu doniesień prasowych w tym temacie mamy niespodziankę dla osób mających problem z usuwaniem folii. Urządzenie nazywa się OCZYSZCZACZ PAROWY, dostępny w dużych sieciach handlowych. Oto dokładny opis:
www.porady.co.pl/usuwanie _folii_z_okien.html
13. Siatki insektowe (przeciw muchom, komarom i wszelkiemu robactwu).
To dość stary i popularny sposób na powstrzymanie inwazji wszelkiego robactwa , które za wszelką cenę chce przedostać się do naszego mieszkania. Siatka insektowa zapewni nam komfort spokojnego odpoczynku przy otwartym oknie, dobrą wentylację i dopływ świeżego powietrza.
Zastosowanie to – mieszkania i obiekty użyteczności publicznej, montujemy je w oknach , drzwiach balkonowych i tarasowych oraz w wszelkiego rodzaju otworach wentylacyjnych.
Mamy siatki o różnych sposobach użytkowania.
- SIATKI STAŁE – to ramki aluminiowe zakładane np. w oknie,
- SIATKI ZWIJANE JAKO ROLETY – zasuwane z góry lub z boku okna,
- SIATKI PRZESUWNE – jako ramki, zastosowanie – np. balkony i tarasy,
- SIATKI DRZWIOWE – jako drzwi na zawiasach samo zamykających,
- SIATKI żALUZJE PIONOWE – to lamele luźno zwisające stosowane w drzwiach i przejściach,
- SIATKI PRZYKLEJANE DO OTWORU – to najgorsze rozwiązanie.
Są już technologie umożliwiające montaż siatki insektowej w roletach zewnętrznych. Możemy mieć siatki zdalnie sterowane pilotem lub ręcznie przełącznikiem. Jednak najczęstszym sposobem wybieranym przez naszych klientów jest SIATKA STAŁA montowana w otworach okiennych.
TA USŁUGA MOŻE i powinna BYĆ WYKONANA PRZEZ „BARTKA”.
14. Zakładamy parapety wewnętrzne.
Mamy bardzo duży wybór parapetów na naszym rynku. Dzielimy je na :naturalne – drewniane , granitowe , marmurowe, lub z piaskowca ,
sztuczne – plastikowe czyli PCV , aglonarmury , MDF , postforming , itp. Montujemy je wysuwając poza lico muru tak by zasłoniły nam całkowicie grzejnik centralnego ogrzewania. Tak zamontowany parapet skieruje nam ciepłe powietrze z grzejnika na pomieszczenie. Gdy parapet jest za krótki , ciepłe powietrze zasysane jest przez chłód okna , tu się oziębia i mamy duże straty ciepła.
Boki parapetu powinny być zatopione w murze na około 3-4 cm. , uzyskamy wtedy ładny i estetyczny wygląd.
W przypadku gdy nie wymieniamy starego parapetu , możemy nadać mu lepszy wygląd stosując tzw. nakładkę PCV ( są w różnych kolorach ).
TAK ,TĄ USŁUGę MOżESZ ZLECIĆ U „BARTKA”. 503-050-888
15. Zakładamy parapety zewnętrzne.
W tym temacie również mamy kilka typów czy rodzajów w zależności od pomysłu czy zasobności naszego portfela.
Do najstarszych typów należą parapety betonowe wylewane na mokro czy też ceglane wykonane w tzw. rolkę. W dzisiejszych czasach już się ich nie stosuje. Rzadziej , ale jeszcze stosowane są parapety z płytek ceramicznych czy klinkierowych , dają one ładny estetyczny wygląd , ale są pracochłonne w wykonaniu. Najtańsze , ale i najmniej efektowne to parapety blaszane z blachy stalowej lub aluminiowej. Co do różnicy między stalowymi a aluminiowymi chyba nie muszę pisać , każdy wie o co chodzi. Pamiętajmy tylko , że aluminiowe nigdy nie zardzewieją i są „ciche” podczas opadów deszczu.
Najbardziej efektowne i trwałe to parapety kamienne np. z granitu , są najdroższe , ale dają piękny wygląd podkreślając dobry gust właściciela nieruchomości. Warto w nie zainwestować.
Parapety zewnętrzne wysuwamy poza lico muru około 6 cm. by nie mokła nam elewacja przy opadach atmosferycznych.
MOżESZ ZLECIĆ TĄ USŁUGĘ u „BARTKA” 503-050-888
16. Szyba ornamentowa.
To szyba, która zapewnia nam dopływ światła, ale jednocześnie zniekształca obraz, zapewniając intymność i dyskrecję osobom przebywającym w danym pomieszczeniu.
Stosowanie szkła ornamentowego to bardzo szeroki wachlarz zastosowań w zależności od rodzajów i charakteru pomieszczeń oraz przestrzeni w jakiej będzie zastosowane.
W naszych domach najczęściej to okna w łazienkach, WC, klatkach schodowych, piwnicach, pralniach czy suszarniach.
W budynkach użyteczności publicznej to drzwi, elementy barierek, ścianki działowe i wszelkie przegrody.
Duży asortyment szyb ornamentowych zaspokoi nawet wybrednych klientów.
Wracając do naszych mieszkań to jest taka rada – nie chcesz stosować firanki czy rolety, załóż okno lub wymień szybę na ornamentową.
JAK WYMIANA SZYB TO TYLKO u „BARTKA” tel. 503-050-888
17. Szprosy okienne.
Szprosy są stosowane po to by podzielić szybę na kilka części lub wzmocnić konstrukcję okna, nadać obiektowi specyficzny charakter.
szprosy to : – ozdoba okna , elegancja , imitacja podziału okna.
szprosy są : wewnątrzszybowe, naklejane (wiedeńskie), konstrukcyjne.
szprosy konstrukcyjne i ich zalety to: sztywność ramy okiennej , zmniejszenie powierzchni szyby w całym oknie. Minimalna szer. szprosa konstrukcyjnego to 60 mm.
szprosy wewnątrzszybowe – ich szerokości to – 8 , 18 , 26 , 45 mm.
szprosy naklejane – ich szerokości to – 25 , 35 , 55 mm.
szprosy dostępne w kolorach: jednobarwne, dwubarwne , drewnopodobne.
szprosy i ich kształty: gięte w łuki, w koła, łączone pod różnymi kątami
TO WSZYSTKO ZAŁATWISZ W FIRMIE „BARTEK” tel. 503-050-888
18. Zablokowane skrzydło okienne.
Objawy: okno zamknięte , klamka przesuwa się tylko kilka cm. , na górnym zawiasie szpara do 1 cm. , nie można otworzyć okna.
zalecenia to – nic nie kombinować tylko dzwonić do „BARTKA” 503-050-888
19. Klamka się kręci wkoło własnej osi.
Używasz za dużo siły , czeka cię wymiana okucia i mały wyciek kasy z portfela. W przypadku gdy zostanie ci klamka w ręku – to musisz kupić nową klamkę (rozstaw śrub jest typowy dla wszystkich klamek).
PRZYJDŹ do „BARTKA” , KUPISZ KLAMKĘ. Tel. 503-050-888
20. Klamka z kluczykiem lub z blokadą.
Klamka z kluczykiem to dodatkowe zabezpieczenie naszego mieszkania przed złodziejem, ale też co bardzo ważne przed otwarciem okna przez dzieci czy osoby niepełnosprawne. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Możemy okno zablokować w pozycji zamkniętej jak i uchylnej.
Klamka z blokadą spełnia tę samą rolę co klamka z kluczykiem. W tym wypadku nie musimy pilnować kluczyka, samo naciśnięcie bębenka powoduje odblokowanie klamki. Rozstaw śrub mocujących jest standardowy więc pasuje do wszystkich współczesnych okien PCV, drewnianych oraz drzwi balkonowych.
PRZYJDŹ DO „BARTKA” nasz sklep jest na ul. WILSONA 7A – (nad grotą solną)
21. Czy okna PCV można po latach samodzielnie pomalować?
Jeszcze do niedawna było to niemożliwe. W chwili obecnej pojawiły się folie renowacyjne, ale ze względu na bardzo wysokie koszty ich stosowania staje się to nieekonomiczne. W związku z tym stosują tę metodę tylko producenci do napraw gwarancyjnych. Koszt jest duży i w wielu przypadkach przewyższyłby zakup nowych okien.
Warto więc dbać o nasze okna, konserwując je aby służyły nam przez długie lata. O malowaniu białej stolarki musimy zapomnieć.
22. Pielęgnacja okien drewnianych.
– mycie ram przynajmniej trzy razy w roku,
– konserwacja okuć dwa razy w roku ( Wielkanoc, Boże Narodzenie ).
Ramy okienne myjemy delikatnym płynem do naczyń. Po umyciu i przeschnięciu ram nanosimy na nie mleczko lub pastę do pielęgnacji drewna za pomocą miękkiej ściereczki z bawełny. Pamiętajmy, że czynności pielęgnacji drewna nie mogą być wykonywane przy mrozie lub dużym nasłonecznieniu.
Co najmniej dwa razy w roku dokonujemy dokładnych oględzin powłoki lakierniczej. Po wykrytych uszkodzeniach czy zadrapaniach usuwamy je delikatnie papierem ściernym, przecieramy te miejsca ściereczką, a następnie nakładamy powłokę lakierniczą w kolorze ramy. Malujemy tylko uszkodzenia a nie całą ramę. Okna drewniane wymagają od ich właścicieli większej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż okna PCV.
23. Co to jest ciepła szyba – wkład trzyszybowy.
Największy wpływ na poziom termo izolacyjności okna ma współczynnik przenikania ciepła przez szyby (UOS). Zależy on od składu chemicznego i struktury szyb, jak również od konstrukcji całego wkładu szybowego. Obecnie jako standard stosuje się wkłady dwuszybowe typu 4–16–4T, zbudowane z dwóch tafli szkła o grubości 4mm oddzielonych 16mm ramką dystansową, gdzie przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem, kryptonem lub xenonem. Jedna z tafli szkła pokryta jest cienką powłoką nisko emisyjną.
Następny krok w kierunku oszczędności energetycznej to wkłady okienne trzyszybowe tj. 4-14-4-14-4T zbudowane na tych samych zasadach co opisane wyżej wkłady dwuszybowe. Zastosowanie tych udoskonaleń równa się z dodatkowymi kosztami, ale czy nie warto ? biorąc pod uwagę coraz większe koszty energii ? Koszt wzrostu ceny jednego średniej wielkości okna to kwota ok. 300 zł na sztuce. Technologia okien pasywnych jest coraz bardziej zauważana przez wymagających klientów więc producenci stosują już wkłady cztero szybowe i na tym się to pewnie nie skończy.
JAK SZYBY TO TYLKO U „BARTKA” TEL. 503-050-888
24. Co zrobić byśmy nigdy nie mieli problemów z oknami.
Bum na wymianę okien już dawno minął.
Ci klienci którzy wymienili okna 15 – 20 lat temu i nic nie robili w temacie
konserwacji i regulacji okien muszą się liczyć z tym , że nadszedł już czas na poniesienie konsekwencji z tym związanych. To oznacza, że albo już, albo w niedługim czasie zaczną się problemy z naszymi oknami.
No ale skończmy biadolić, a zacznijmy od konkretów.
- po pierwsze – założyliśmy okna , musimy pamiętać, że muszą być one konserwowane dwa razy do roku tzn. na Wielkanoc (przed latem) i na Boże Narodzenie (przed zimą). Służy do tego tzw. zestaw do konserwacji okien, przy standardowym mieszkaniu, które składa się z 5 okien wystarczy nam tych produktów na ok. 3 lata. Nie jest to więc duży wydatek zakładając, że wydaliśmy sporo kasy na nie. Pamiętajmy – uszczelka to najsłabszy element w naszym oknie, ale jednocześnie spełniający najważniejsze zadanie, bo utrzymuje szczelność i nie pozwala na to by nasze pieniądze uciekały przez okno.
- po drugie – podczas użytkowania naszych okien, gdy zauważymy jakiekolwiek zmiany w ich funkcjonowaniu powinniśmy zaraz zająć się ich naprawą lub konserwacją. Najczęstszym zjawiskiem jest obcieranie dolnej części skrzydła o ramę. W tym przypadku do usunięcia tego problemu służy imbus (w 90% okien „4”).
Zaniedbanie tej regulacji w konsekwencji spowoduje zablokowanie skrzydła, i w najgorszym przypadku wymianę okucia co jest bardzo kosztowne. - po trzecie – nie chcesz mieć problemów z oknami pamiętaj, że raz na trzy lata powinieneś wezwać fachowca (serwisanta), który sprawdzi, wyreguluje i nasmaruje twoje okna. Wydałeś na okna sporo kasy, to duży wydatek w budżecie domowym. A z oknami to jak z samochodem, jak będziesz tylko jeździł i nie skorzystasz z serwisu, czeka cię poważna awaria i spory wydatek na naprawę.
TĄ USŁUGĘ ZAMóW U „BARTKA”, BĘDZIEMY U CIEBIE CO 3 LATA.
25. Nawiewniki okienne – po co i dlaczego ??
Nawiewnik jest to proste urządzenia przeznaczone do kontrolowanego napływu świeżego powietrza zewnętrznego. Zapewniają nam one w sposób skuteczny zdrowe warunki klimatyczne w pomieszczeniach które użytkujemy.
Ze względu na sposób sterowania dzielone są na:
nawiewniki ciśnieniowe sterowane manualnie – wyposażone w przysłonę za pomocą, której zmieniamy manualnie (ręcznie) wydajność nawiewnika
nawiewniki ciśnieniowe automatyczne – wyposażone w automatyczną przepustnicę, która samoczynnie reguluje ilość dostarczanego powietrza. Jednocześnie użytkownik ma możliwość manualnego przymknięcia i otwarcia przysłony.
nawiewniki higrosterowane – zamykają i otwierają się samoczynnie pod wpływem wartości wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia.
Sprawnie działająca wentylacja usuwa:
- 1 – nadmiar wilgoci
- 2 – zanieczyszczenia
- 3 – uboczne produkty spalania gazu
Zastosowanie nawiewników okiennych zapobiega:
- 1 – ciągom zwrotnym przez kratki wyciągowe
- 2 – nadmiernej utracie energii
- 3 – skraplaniu się wody na szybach
- 4 – powstawaniu grzybów i pleśni
26. UWAGA ZAGROŻENIE !!! – UWAGA CZAD !!!!!!!!!!
Na przestrzeni kilku ostatnich lat wystąpiło wiele przypadków zatrucia tlenkiem węgla. Dlaczego? Dlatego że nie możemy zapominać, iż urządzenia gazowe (kuchenki, junkersy) potrzebują określonej ilości tlenu potrzebnego do spalania w nich gazu. W pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe, a warunek dostarczenia wymaganej ilości powietrza zewnętrznego nie jest spełniony, skutkuje tym, że przy włączonym urządzeniu gazowym pojawia się niedobór tlenu (do spalania 1 m3 gazu zużywa się 10 m3 powietrza). Wynikiem tego niedoboru jest niecałkowite spalanie gazu i powstawanie tlenku węgla. Brak napływu do mieszkania „świeżego” powietrza może powodować również całkowity brak „ciągu”, czyli z mieszkania nie jest usuwane przez kratki wentylacyjne „zużyte” powietrze, w tym również gazy spalinowe. Jak rozwiązać problem? Trzeba zadbać o zapewnienie stałego dopływu powietrza do mieszkań, np. za pomocą nawiewników.
Pozostaje pytanie, jakiego rodzaju zastosować nawiewnik powietrza w pomieszczeniu, w którym korzysta się z urządzeń gazowych lub na inne paliwa, a do prawidłowego funkcjonowania których niezbędny jest stały, lecz kontrolowany dopływ powietrza zewnętrznego? Pamiętając o tym, że nawiewnik higrosterowany otwiera się i zamyka pod wpływem wilgotności względnej (nie możemy otworzyć go manualnie) należy założyć, że przy niskiej wilgotności wewnątrz pomieszczenia zamknie się on automatycznie „nie pamiętając” o konieczności dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do spalania. To z kolei może doprowadzić do niecałkowitego spalania gazu. W miejscu tym należy wspomnieć, że dostępne na rynku nawiewniki higrosterowane przy całkowitym zamknięciu charakteryzują się średnią wydajnością od 5 do 6 m3/h, a do samej tylko kuchni z kuchenką gazową potrzebne jest 70 m3/h. Z kolei nawiewnik ciśnieniowy zapewnia nam w sposób kontrolowany stały dopływ powietrza zewnętrznego bez względu na warunki panujące wewnątrz pomieszczenia i w stu procentach chroni nas przed zatruciem tlenkiem węgla.
TLENEK WĘGLA jest śmiertelnie groźny, ponieważ nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy, nie „dusi” w gardle. Jest nieco lżejszy od powietrza (gęstość 0,967) przez co łatwo przenika przez ściany stropy i warstwy ziemi.
JAK NAWIEWNIKI TO TYLKO u „BARTKA” – 503 – 050 – 888
27. Okna dachowe – wyciszenie okien podczas padającego deszczu.
Deszcz, szczególnie w nocy, gdy na poddaszu zapada cisza, może być bardzo dokuczliwy. Okna dachowe firmy VELUX z pakietem wyciszającym, redukują odgłosy kropli deszczu aż o 7 dB.
Najczęstsze zastosowanie to pokoje dziecinne i sypialnie.
Tej usługi nie załatwisz w zamontowanych już oknach, musisz wymienić całe okno , a w przypadku budowy nowego domu zamawiaj okna VELUX z pakietem wyciszającym deszcz.
W nowatorski pakiet można wyposażyć niemal każdy typ okna z bieżącej oferty firmy, dopłacając 490 zł brutto do ceny wybranego okna. Velux udziela 10-letniej gwarancji na okna do poddaszy oraz 20-letniej na szyby.
28. Bezpieczeństwo naszego mieszkania – WIDEO WIZJER DDV 5500.
Jak przystało na wiek XXI w temacie „judasz drzwiowy” czyli mówiąc krótko wizjer przechodzi również małą rewolucję. Teraz dzieci i osoby w podeszłym wieku również słabo widzące mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Zastosowanie video wizjera DDV 5500 to zakup który zaprocentuje podczas jego użytkowania.
Składa się on z dwóch elementów: minikamery na zewnątrz w naszym wizjerze, oraz 3,2 calowego ekranu LCD, który pokazuje nam wyraźny i dużo większy obraz przed drzwiami. Rozdzielczość jej to 320×240 pixeli.
Szeroki, 110-stopniowy kąt widzenia.
Kamera wizjera połączona jest z dzwonkiem drzwiowym. W momencie naciśnięcia przycisku dzwonka, uruchamia się ekran pokazując, kto stoi przed naszymi drzwiami.
Kamera automatycznie robi zdjęcie obrazu sprzed drzwi. Wizjer posiada wewnętrzną kartę pamięci SD, która pamięta 50 zdjęć oraz datę i godzinę zarejestrowania obrazu. Możemy więc sprawdzić, czy ktoś dzwonił do drzwi, gdy nie było nas w domu.
Obsługa DDV 5500 jest bardzo prosta, ogranicza się do jednego przycisku i nie powinna sprawić problemu dzieciom i osobom starszym. Urządzenie jest zasilane 4 bateriami AA – nie wymaga więc okablowania.
Cały montaż opiera się o standardowym, 14-milimetrowym otworze tradycyjnego wizjera. Wizjer DDV 5500 montujemy do drzwi o grubości od 38 do 110 mm. Waga jego to 260 g.
Czy to nie jest wspaniały wynalazek, za niewielkie pieniądze (ok. 500 zł.) będziesz spokojniejszy o bezpieczeństwo twoich bliskich i twego majątku.
29. Montaż parapetów – metodą ciepły parapet.
Ciepły parapet – To sposób na dokładny , fachowy i bardzo ekonomiczny montaż parapetów wewnętrznych i zewnętrznych w naszym mieszkaniu.
Nie mamy żadnych mostków termicznych, przewiewów, przecieków mówiąc krótko mamy zamontowane parapety wg najnowszej techniki i sztuki budowlanej. Parapety nasze montowane są na profilach wykonanych z bardzo twardego STYRODURU XPS. Styrodur jest całkowicie odporny na działanie czynników atmosferycznych.
Elementy są wykonane w odcinkach o dł.1200 mm.
Ważną informacją jest to, że niestety podnosi to nam cenę montażu okien.
O tej metodzie musimy wiedzieć już przy samym pomiarze okien, ponieważ okna skracamy o wysokość profila. W przypadku gdy już mamy zamontowane okna tej metody nie powinniśmy stosować.
Trochę tańszą metodą jest zastosowanie styropianu zamiast styroduru.
30. Głośny parapet – gdy pada deszcz – wygłuszenie.
Po zakupie parapetów zewnętrznych z blachy, możemy zastosować metodę wygłuszającą parapety (deszcz, grad), służy do tego
– taśma pod parapetowa tłumiąca dzwięk.
Jest to tektura filcowa impregnowana bitumem.
Fabryczne długości taśmy to 1mb.
Szerokości w zależności od potrzeb to – 50 ; 70 ; 100 lub 500 mm.
Grubość taśmy 1,3mm.
Przed montażem parapetów wyklejamy je taśmą wygłuszającą.
Pamiętajmy o tym, że zastosowanie parapetów z blachy aluminiowej w poważnym stopniu również przyczyni się do zmniejszenia hałasu.
cdn.