TEMATY NASZYCH NOWOŚCI :

1. CIEPŁY PARAPET,
2. CHOWANE ZAWIASY,
3. KLAMKA W DOLNEJ POZIOMEJ CZĘŚCI SKRZYDŁA,
4. OKNA LAKIEROWANE,
5. ALARM UKRYTY W SZKLE,
6. DOPŁATY NA CIEPŁE OKNA,
7. SZKŁO SAMOCZYSZCZĄCE,
8. OKNO BALKONOWE NA DACHU,
9. NOWA GENERACJA MARKIZ FIRMY FAKRO DO OKIEN    DACHOWYCH,
10. KLAMKI Z SYSTEMEM SYGNALIZACJI OTWARCIA OKNA „HOPPE SECUSIGNAL”,
11. NAJSKUTECZNIEJSZY ZAMEK DRZWIOWY,
12. BOCZNA BRAMA SEGMENTOWA DO GARAŻU,
13. ROLETKI MIĘDZYSZYBOWE,
14. RAU-FIPRO tworzywo przyszłości,
15. COLORFULL – to jednolity kolor (okleina również wewnątrz)
16. PROVALIGHT – szyba pod prądem ?,
17. SZKŁO ANTYKONDENSACYJNE – zaparowanie szyby zew.
18. Okna dachowe WYCISZAJĄCE DESZCZ.
19. Video wizjer DDV 5500 – bezpieczeństwo naszego mieszkania.
20. Para wodna na zewnętrznej szybie okna.

1. Ciepły parapet. 

To izolacja podokienna, podparapetowa wykonana ze styropianu lub styroduru odpornego na warunki atmosferyczne i duże obciążenia. Zapewnia nam idealną izolację termiczną ( zapominamy o mostkach termicznych ).
Produkty te są dopuszczone do stosowania w budownictwie i posiadają niezbędne certyfikaty zgodności materiału.

Mamy 4 podstawowe profile:

 • profil jednostronny – stosowany w przypadku parapetów o nietypowej grubości lub okien bez parapetów wewnętrznych. Można stosować również pod drzwi. Profil dł. 1,2mb.
 • profil dwustronny – to najczęciej stosowany profil montowany w przypadku parapetów wewnętrznych o grubości do 32 mm np. marmurowych i parapetów zewnętrznych. Profil dł. 1,2mb.
 • profil „listwa” – do każdego rodzaju budownictwa. Uniwersalna ciepła listwa to tanie i efektywne rozwiązanie. Profil dł. 1,2mb.
 • profil podbalkonowy – do drzwi balkonowych różnego typu. Profil dł.1,2mb.

Musimy wiedzieć również to, że największe zastosowanie tej metody to nowe budownictwo ponieważ otwór okienny może być powiększony w swojej wysokości do założenia ciepłego parapetu ( np. o 11 cm przy balkonach ).

Metoda ta podwyższa cenę montażu, ale czy nie warto zainwestować w energooszczędność naszego mieszkania?

2.Chowane zawiasy.

Pojawiło się na naszym rynku nowe rozwiązanie z zastosowaniem zawiasów okiennych ( okuć ) gdzie zamiast tradycyjnych możemy mieć zawiasy chowane we wrębie okuciowym.
System ten ma wiele zalet, a najważniejsze to:

 • Możliwość zastosowania skrzydła o wadze do 150 kg w przypadkach stolarki nietypowej o dużych wymiarach zewnętrznych.
 • Całkowite wyeliminowanie widoku zawiasów ( widoczna jest tylko klamka ).
 • Estetyczny wygląd itp.

3. Okna z klamką w dolnej  poziomej częci skrzydła.

Okucia ERGO pozwalają nam zastosować klamkę na dole skrzydła w poziomej jego czści.
Zalety to:

 • Osoby niepełnosprawne mają łatwiejszy dostęp do klamki nawet z wózka inwalidzkiego.
 • Niestandardowa wysokość okna np. na klatce schodowej czy w garażu, itp.

4. Okna lakierowane.

W dobie XXI wieku i coraz większych wymagań klientów, producenci okien zaczynają wprowadzać usługę okien lakierowanych. Oznacza to, że możemy zamówić okna w dowolnej kolorystyce palety RAL.

Już na etapie projektowania naszego domu możemy dopasować kolor naszych okien do kolorystyki ścian, dachu czy otoczenia naszego domu.
Okna lakierowane posiadają wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych, czynników chemicznych i mechanicznych.
Okna PCV lakierowane cieszą się coraz większą popularnością na rynku europejskim i zapewne w krótkim czasie opanują rynek krajowy.

5. Alarm ukryty w szkle.

Często cały dorobek naszego życia jest gromadzony w naszym domu, dlatego warto zastanowić się czy zrobiliśmy wszystko by zabezpieczyć się przed włamaniem i utratą naszych kosztowności.

SGG Securit Alarm to technologia umożliwiająca zastosowanie ukrytego alarmu w naszych szybach. Jest to obwód elektryczny umieszczony w dyskretny sposób na szybie. W razie stłuczenia szyby (która jest hartowana) obwód się przerywa i uruchamia alarm.
Alarm ten może być podłączony do każdego systemu alarmowego.

Poważne zalety tego systemu to:

 • Natychmiastowy alarm jeszcze przed wejściem złodzieja.
 • Brak czujników ruchu – możliwość przebywania w domu np. kota, psa itp.
 • Zastąpienie niewygodnych i nie zawsze ładnych krat okiennych.
 • Bardzo wysoka jakość i profesjonalna klasa zapezpieczenia SA3 oznacza, że może być z powodzeniem stosowany w bankach, sklepach i obiektach o podwyższonym ryzyku włamania.

6. Dopłaty na ciepłe okna.

W 2013r Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomił program zastępujący „Rodzina na swoim”, który ma promować osoby inwestujące w ciepłe okna. Do 40tys. złotych dofinansowania będzie można uzyskać przez osoby fizyczne korzystające z kredytu na zakup nieruchomości energooszczędnej lub budowć domu. Warto śledzić doniesienia medialne w tym temacie.

7. Szkło samoczyszczące.

Szkło samoczyszczące   to nowoczesne rozwiązanie, które nereszcie pojawiło sie na polskim rynku. Ten rewolucyjny produkt pozwala nam w szerszym stopniu stosować szkło w miejscach niedostępnych, z utrudnionym i procochłonnym myciem.
Planujesz budowę domu lub ogrodu zimowego weź pod uwagę to rozwiązanie. Potrzebne jest połączenie dwóch elementów naturalnych: światła słonecznego i deszczu.
Światło słoneczne rozkłada brud przylegający do szyby, deszcz rozpływa się równomiernie po szybie (nie tworząc charakterystycznych kropel) i spłukuje resztki brudu rozłożone pod wpływem światła słonecznego.

Gdy jednak zmuszeni jesteśmy do umycia tej szyby, to nic prostszego, woda z mydłem lub inny środek spłukany wodą daje ten sam efekt.
Szkło samoczyszczące pozostaje czyste dłużej niż szkło tradycyjne. Nie pozostawia po deszczu charakterystycznych zabrudzeń w postaci tzw. suchych kropel.

8. Okno balkonowe na dachu.

Firma FAKRO wprowadziła nowatorskie rozwiązanie umożliwiające nam założenie balkonu na skośnym dachu.

Oto typ i nazwa: Okno balkonowe FGH-VP2 Galeria.
Są dostępne w wymiarach 94×255 i mogą być łączone w szereg.
Zakres montażu w dachach o nachyleniu 35-55º.

9. Nowa generacja markiz firmy FAKRO do okien dachowych.

Odwiedź w internecie firmę FAKRO i wpisz:
Markiza AMZ Z-Wave (zasilana prądem),
Markiza AMZ Solar (działa automatycznie).

10. Klamki z systemem sygnalizacji otwarcia okna „HOPPE SECUSIGNAL”.

Rewelacyjny system na miarę XXI wieku. Ta niesamowita technologia w bardzo dużym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa i zapezpieczenia naszego domu.

To niesamowicie proste: kupujesz jedną lub kilka klamek wyposażonych w nadajnik (bez baterii) oraz odbiornik na 220V. Nadajnik z każdej klamki przesyła sygnał do odbiornika i wskazuje nam kolorem diody o pozycji w jakiej znajduje się klamka. Daje nam to natychmiastową informację, które okno w naszym domu jest otwarte lub niedomknięte w chwili np. wyjazdu lub przed pójściem spać. Pomieszczenia są ponumerowane więc odczyt ten staje się bajecznie prosty. Z jednego miejsca w naszym domu mamy pod kontrolą wszystkie okna w których zamontujemy system „HOPPE SECUSIGNAL”.

Wpisz w internecie HOPPE SECUSIGNAL i kliknij na filmik obrazujący ten system.
Na koniec o kosztach: odbiornik ok.800 zł, nadajnik ok. 500 zł.
Zasięg systemu to ok 15 m.

11. Najskuteczniejszy zamek drzwiowy.

Każdy z nas spotkać się w swoim życiu z problemem zgubienia kluczy lub pozostawienia ich np. w pracy. 100% skutecznym rozwiązaniem jest ZAMEK BIOMETRYCZNY. Co by to nie znaczyło to fakt, że nie musimy już nosić i pilnować kluczy  do naszego domu. Mamy go zawsze przy sobie ponieważ linie papilarne naszego palca to klucz, który w 100% nie może być podrobiony. Ta technologia daje mu wiele mozliwości, pozwala zaszyfrować do 100 wzorów odcisku palca. I np. palec wskazujący to klucz do zamka, a kciuk to klucz do uruchomienia np. alarmu.
Zamek biometryczny to najskuteczniejszy sposób zapezpieczenia naszych drzwi przed niepożądanym otwarciem.

Koszt zamka biometrycznego na chwilę obecną to wydatek ok.3000 zł i miejmy nadzieję, iż wraz z upływem czasu stanie się on bardziej dostępny.

12. Boczna brama segmentowa do garażu.

Garaż to miejsce, w którym pozostawiamy nie tylko samochód. To miejsce, gdzie muszą się znaleźć różne przedmioty o dużych gabarytach, np. deska do surfingu. Sufit w wielu przypadkach to doskonałe rozwiązanie na ich magazynowanie.

I tak od 01.08.12r niemiecka firma Hörmann wprowadza do sprzedaży BOCZNE BRAMY SEGMENTOWE HST.

To nowoczesne rozwiązanie daje nam wiele możliwości:

 • dużo miejsca pod stropem garażu,
 • szybki dostęp – można otworzyć w małym stopniu (do wprowadzenia np. roweru),
 • niskie nadproże – minimum 95mm,
 • otwieranie ręczne lub automatyczne,
 • bardzo estetyczny wygląd.

Orientacyjna cena z montażem dla bramy zamykanej ręcznie to ok. 6300 zł, dla bramy z napędem to ok. 7600 zł.

13. Roletki międzyszybowe.

Są zasilane bateriami słonecznymi. Na skrzydle okna zamontowany jest panel sterujący, a roletka zamontowana jest między szybami we wkładzie okiennym.

Wiele jest zalet takiej roletki:

– nie kurzy się i nie brudzi się,
– nie musisz uwazać przy myciu okna,
– brak możliwosci uszkodzeń,
– bardzo estetyczny wygląd,

Zastosowania to nie tylko w naszych mieszkaniach, ale jest to bardzo użyteczna metoda w salach operacyjnych, gabinetach lekarskich, przede wszystkim tam gdzie jest wymagana higiena i czystość.

Tą ekskluzywną roletkę można zamówić na specjalne zamówienie. Przykładowy koszt okna z roletką (900X1500) to suma ok. 1500zł brutto – okno w obustronnym kolorze, szyba 1.0, ciepła ramka, klamka HOPPE, 2 zaczepy antywyważeniowe. W tym koszt samej roletki to ok.700zł.

14. RAU-FIPRO  –  tworzywo przyszłości.

To rewolucja w technologii okiennej. Unikalna receptura tworzywa RAU-FIPRO została opracowana przez specjalistów z firmy REHAU. To niezwykle stabilne tworzywo przyszłości, otwiera nowe kierunki w branży okiennej. Zapewnia ono nadzwyczajne właściwości statyczne profili , bez potrzeby stosowania zbrojenia stalowego.

Nowatorskie w branży zastosowanie tworzywa z włóknem szklanym nadaje profilom najwyższą stabilność i sztywność. Sprawdzone wielokrotnie w technologiach lotniczych i Formule 1 włókna szklane wkraczają obecnie w obszar techniki okiennej.

Tworzywo RAU-FIPRO®  odznacza się nadzwyczajnymi właściwościami w zakresie formowania kształtów. Dzięki niemu, po raz pierwszy można wykonać w pełni wzmocnione elementy okienne (również o nietypowych kształtach), mimo braku zbrojenia stalowego.
To poważne osiągnięcie firmy REHAU stawia ją w czołówce branży okiennej.

Już pewnie niedługo doczekamy się powszechnego stosowania tej metody przez wszystkie firmy, ponieważ wyeliminuje ona stosowanie stali , a to ciężar i ochrona środowiska.

15. COLORFULL – to jednolity kolor całego okna (również wewnątrz profila).

To niesamowite co dzieje się w branży okiennej, z miesiąca na miesiąc, z roku na rok powstają technologie o których nawet nie marzyliśmy.
Firma OKNOPLAST , jako jedyny producent okien, opracowała rozwiązanie, w którym poza tradycyjnie oklejonymi folią drewnopodobną widocznymi płaszczyznami okna, oklejone są również wewnętrzne jego płaszczyzny.

Colorfull foliowane są również elementy wewnętrzne, widoczne po otwarciu skrzydła. Dzięki temu okna posiadają jednolity kolor i strukturę na całej swojej powierzchni. System Colorfull został wyróżniony jako Najlepszy Produkt na targach przez renomowany włoski portal budowlany ediportale.

16. PRIVALIGHT  – szkło i prąd ?

Ciekawostką prezentowaną na targach we włoszech przez firmę OKNOPLAST była szyba PRIVALIGHT, która pod wpływem napięcia elektrycznego zmienia swoją przejrzystość. Standardowo szyba jest matowa lecz po podłączeniu prądu staje się przeźroczysta.

17. SZKŁO ANTYKONDENSACYJNE – zaparowanie szyb na zewnątrz okien.

Oto nowość na rynku okiennym – szkło antykondensacyjne – co to takiego – wyeliminowanie zaparowania szyb od zewnętrznej strony okna.

Szkło Antykondensacyjne przeznaczone do stosowania od zewnątrz w energooszczędnych szybach zespolonych. Naniesiona na szkło twarda pirolityczna powłoka antykondensacyjna odbija uciekające ciepło z powrotem do pomieszczenia, podnosząc temperaturę zewnętrznej tafli szkła. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zjawiska zewnętrznej kondensacji lub jej całkowite zlikwidowanie.

18. okna dachowe wyciszające deszcz.

Firma VELUX opatentowała okna dachowe z pakietem wyciszającym deszcz.

Okna dachowe z pakietem wyciszającym deszcz to unikalne na rynku rozwiązanie, które zostało już objęte zgłoszeniem patentowym. Doskonały efekt tłumienia odgłosów padającego deszczu osiągnięto dzięki optymalizacji konstrukcji całego okna, a szczególnie szyby, nowej technologii produkcji oblachowań zewnętrznych.

Deszcz, szczególnie w nocy, gdy na poddaszu zapada cisza, może był bardzo dokuczliwy. Okna dachowe firmy VELUX z pakietem wyciszającym , redukują odgłosy kropli deszczu aż o 7 dB.
Innowacyjna technologia VELUX polega na pokrywaniu elementów aluminiowego oblachowania okna  folią wyciszajcą. Okno z pakietem tłumiącym deszcz gwarantuje, że na poddaszu jest wyjątkowo  cicho nawet podczas największej ulewy. Okna te polecane są do pokoi dziecięcych, a także  sypialni na poddaszu.

19. Video wizjer DDV 5500 – bezpieczeństwo naszego mieszkania.

Jak przystało na wiek XXI w temacie „judasz drzwiowy” czyli mówiąc krótko wizjer przechodzi również małą rewolucję.
Składa się on z dwóch elementów: minikamery na zewnątrz w  naszym wizjerze, oraz 3,2 calowego ekranu LCD, który pokazuje nam wyraźny i dużo większy obraz przed drzwiami. Rozdzielczość jej to 320×240 pixeli.
Szeroki, 110-stopniowy kąt widzenia.

Kamera wizjera połączona jest z dzwonkiem drzwiowym. W momencie naciśnięcia przycisku dzwonka, uruchamia się ekran pokazując, kto stoi przed naszymi drzwiami. Kamera automatycznie robi zdjęcie obrazu sprzed drzwi. Wizjer posiada wewnętrzną kartę pamięci SD, która pamięta 50 zdjęć oraz datę i godzinę  zarejestrowania obrazu. Możemy więc sprawdzić, czy ktoś dzwonił do drzwi, gdy nie było nas w domu.

Obsługa DDV 5500 jest bardzo prosta, ogranicza się do jednego przycisku i nie powinna sprawić problemu dzieciom i osobom starszym. Urządzenie jest zasilane 4 bateriami AA – nie wymaga więc okablowania.

Cały montaż opiera się o standardowym, 14-milimetrowym otworze tradycyjnego wizjera. Wizjer DDV 5500 montujemy do drzwi o grubości od 38 do 110 mm. Waga: 260 g. Cena ok. 500 zł.

20. Para wodna na zewnętrznej szybie okna.

Unikalne szkło LM Dry to nowość w ofercie firmy Guardian z Częstochowy, to sposób na zjawisko KONDENSACJI czyli zaparowanie okien od strony zewnętrznej. Nowatorska powłoka pozwala skutecznie zredukować to zjawisko, a przy tym zapewnia nieskazitelną przejrzystość i niezwykłą łatwość utrzymania w czystości.
Zjawisko kondensacji pary wodnej, popularnie zwane efektem „zaparowanych okien”, zachodzi w sytuacji, gdy ciepłe,  wilgotne powietrze na zewnątrz budynku ma kontakt z chłodniejszą szybą okienną. Inaczej mówiąc: kiedy temperatura szkła jest niższa niż temperatura otoczenia, osadza się na nim para wodna tworząc nieestetyczne zacieki. Te drobne kropelki to zmora szyb  głównie w rejonach o dużej wilgotności powietrza, mają z nimi jednak też do czynienia właściciele większości nowych lub zmodernizowanych budynków. Dlaczego? Otóż współczesne projekty architektoniczne wymagają stosowania energooszczędnych rozwiązań, dlatego też wykorzystuje się w nich szyby zespolone o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Takie szkło skutecznie zatrzymuje ciepłe powietrze wewnątrz domu, przez co zewnętrzna szyba pozostaje chłodna i narażona jest na zjawisko kondensacji, zwłaszcza w przypadku podwójnych lub potrójnych przeszkleń.

Mamy tu zatem do czynienia ze swego rodzaju paradoksem: nowoczesne szkło stanowi doskonałą barierę termoizolacyjną, jednak w dużym stopniu traci przez to swoją pierwotną funkcję, czyli doskonałą przejrzystość.

Najważniejszą zaletą szkła z powłoką LM Dry są bez wątpienia jego właściwości antykondensacyjne, nie są to jednak jego jedyne atuty.
Szkło to jest niezwykle łatwe w utrzymaniu – powłoka  zapobiega nadmiernemu osadzaniu się brudu.  Szyba nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych i utrzymuje czystość przez dłuższy czas.

Dzięki temu szyby z powłoką LM Dry można stosować zarówno w domach mieszkalnych, jak i biurowcach czy budynkach użyteczności publicznej.
Szk?o to sprawdzi si? te? w przypadku okien dachowych, świetlików, ogrodów zimowych oraz wszędzie tam, gdzie zastosować trzeba zespolenie potrójne. Właśnie tak montowane przeszklenia są szczególnie narażone na zjawisko kondensacji pary wodnej oraz gromadzenie się brudu i różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Unikalne szkło LM Dry to nowość w ofercie firmy Guardian. Zaprezentowane ono zostało podczas tegorocznych /2014r./  targów Glasstec w niemieckim Düsseldorfie. Powłoka LM Dry dostępna jest na szkłach ClimaGuard oraz SunGuard.

Więcej informacji na :  www.guardian-czestochowa.com

Pogotowie okienne